Please note, this is an approximate translation provided by Google Translate

Україна має побудувати професійну та не декларативну взаємодію з адміністрацією Байдена - екс-глава МЗС Грищенко

English

Україна має побудувати професійну та не декларативну взаємодію з адміністрацією нового президента США Джозефа Байдена, переконаний віце-прем'єр-міністр України (2012-2014 рр.), міністр закордонних справ України (2010-2012, 2003-2005 рр.) Костянтин Грищенко.

"Президент США Байден є відомим політиком, за спиною якого - майже 50 років державної діяльності. Байден, напевно, є найбільш досвідченим за всю історію США, він прийшов із таким досвідом, якого жоден президент на початку своєї каденції не мав. Він підбирає команду, яка також формується з досвідчених професіоналів, які вміють працювати командою, яким він може спокійно делегувати повноваження за відповідними напрямами", - сказав Грищенко у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

За його словами, отже, Україна має виходити з того, що ті люди, які за дорученням президента США займатимуться вирішенням зовнішньополітичних завдань, зокрема що стосуються України, проблем, пов'язаних із Україною, будуть людьми, які знають українську державу, політичну ситуацію, розбираються в труднощах, мотивації різних політиків.

"Із ними треба вибудовувати дуже професійну, не декларативну, не побудовану на якихось драматичних жестах взаємодію, а на послідовній, зрозумілій, і відповідальній програмі, де США відчуватимуть, що у них є такий партнер, який відповідає їхньому розумінню професійного діалогу та професійних державних зобов'язань кожної зі сторін. Простіше кажучи, аматорам тут не місце", - зазначив Грищенко.

Екс-глава МЗС зазначив, що пріоритети співпраці України з США визначені давно і не змінюються від зміни президента.

"Це насамперед активніше залучення Сполучених Штатів до пошуку шляху відновлення українського суверенітету, припинення війни на Сході, партнерство у проведенні необхідних для розвитку України реформ, взаємодія у вирішенні глобальних проблем: боротьба зі зміною клімату, боротьба з пандемією, допомога в отриманні вакцини якнайшвидше, питання загальноєвропейської безпеки. Питання в тому - як активно забезпечити залучення США у вирішення важливих для нас питань", - пояснив він.

Грищенко зазначив, що питання не в тому "як", а, "наскільки активно" США будуть залучені до переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

"Це може бути взагалі формат двосторонніх переговорів США із Росією, але, звісно, в тісній консультації, з повним інформуванням та урахуванням позиції України. Це може бути, звісно, і включення Сполучених Штатів до "нормандського формату". Але навряд чи це можливо через позиції Російської Федерації. Однак, Росія навряд чи може блокувати постановку цього питання під час двосторонніх переговорів і обговорення широкого кола питань, у яких зацікавлена сама Росія у відносинах зі Сполученими Штатами", - сказав він.

Крім того, за словами Грищенка може бути знову призначений спеціальний представник із врегулювання на Сході, а також посол США, який буде повністю в темі.

"Можливостей багато. Головне - щоб була політична воля і довіра між Києвом і Вашингтоном, або, принаймні, Вашингтона до Києва", - додав він.

Коментуючи заяву Офісу президента України про те, що там готують "дорожню карту" відносин України із США, Грищенко заявив, що головне, щоб за цим слідувала реальна робота.

"Ми дуже багато приділяємо уваги різного роду гучним назвам документів: "дорожні карти", "джентльменські угоди", "віртуальні візити" тощо. Тут питання - не в назві документа. Звісно, має бути внутрішній документ, який визначає першочергове завдання, яке ставить перед собою українська зовнішня політика, як поєднання зусиль різних відомств і різних можливостей української держави на важливому для нас напрямі. Можна про це оголошувати, але найголовніше, щоб за тими конкретними заходами була реальна робота, щоб ставилися реалістичні завдання і щоб була можливість їх коригувати відповідно до зміни обстановки та ситуації, як такої", - наголосив він.

На думку екс-міністра, найголовніше - щоб були підібрані професійні, мотивовані та переконливі українські представники на різних рівнях, які можуть втілювати в життя те, що буде визначено в цьому документі, які мають обов'язково бути затверджені на найвищому політичному рівні.

Водночас, відповідаючи на запитання про те, як варто Україні діяти у зв'язку із впровадженнм США санкцій проти деяких громадян України за втручання в американські вибори, Грищенко зазначив, що українська держава ніяк не була залучена до заяв, виступів, дій всіх цих діячів.

"Я гадаю, що це рішення Америки, яка бачить у цих діях якусь загрозу своїм національним інтересам або навіть інтересам її безпеки. Я не бачу, чому Україна або навіть українська влада має відповідати за дії тих, хто, напевно, мав би думати перед тим, як втягуватися у таку діяльність", - зазначив він.

© 1992-2021, Інтерфакс-Україна

Share this post

Leave a comment