Please note, this is an approximate translation provided by Google Translate

З чим Джо Байден повернувся з Близького Сходу

Українська

АВТОР -  Олексій Іжак, завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД), протягом 2014-2018 років заступник директора, директор філіалу НІСД в місті Дніпро

Президент США Джо Байден відвідав Близький Схід. Успішність візиту, за яким уважно спостерігали і в Україні, можна виміряти нижченаведеною фразою американського лідера: «Ми не підемо й не залишимо вакуум, який заповнять Китай, Росія чи Іран». Приблизно це й хотіли почути від глави Білого дому арабські лідери, для яких ключовим критерієм успіху співпраці з Вашингтоном на нинішньому етапі є протидія іранській загрозі та твердість американських безпекових гарантій. 

Водночас арабський світ хоче, щоб американська політика стосовно КНР і РФ враховувала його інтереси. Якщо простими словами, то араби прагнуть стояти осторонь російської збройної агресії проти України, не підтримувати санкції проти Москви і продовжувати розвивати відносини з російськими злочинцями. Близький Схід вважає, що настав час рахуватися з ним та його пріоритетами, серед яких — диверсифікація зовнішньополітичних відносин. Напередодні візиту арабські медіа закликали Білий дім бути готовим почути багато «ні» за столом переговорів. Однак при цьому близькосхідні партнери визнають, що США є й залишаються головним партнером у сфері безпеки, а отже потрібно йти на поступки і домовлятися. США теж виявили готовність до компромісів, завдяки яким обидві сторони вважають саміт у Джидді успіхом і новою сторінкою у відносинах стратегічних партнерів. Наголошується, що саме партнерів, адже жодна зі сторін не отримала повною мірою бажаного і мусить іти на поступки.

Байден приїхав на Близький Схід вирішувати питання безпеки та потреб «вільного світу», головна з яких — енергетика. Зі зрозумілих причин в Україні найбільше чекали домовленостей саме щодо нафти, збільшення видобутку якої знизить ціни на пальне і вдарить по бюджетові «російської бензоколонки».

Чітких і прямих домовленостей за результатами саміту сторони не оголосили. Очевидно, ще тривають консультації на рівні американських експертів і їхніх колег з аравійських монархій, які узгоджують компромісну формулу. За словами Байдена, очікувати зниження цін на заправках потрібно «кілька тижнів». Саме на той час і припадає чергове засідання групи ОПЕК+, міністерську зустріч якої заплановано на 3 серпня. У рамках цього заходу й може бути оголошено рішення про збільшення видобутку.

Вільні виробничі потужності є. Наприклад, у травні Королівство Саудівська Аравія (КСА) видобувала 10,424 млн барелів на день, а наявні потужності дозволяють саудитам качати 12 млн барелів на день, що вони продемонстрували у квітні 2020 р. Так само близько 1 млн барелів вільних потужностей мають еміратці. Інші члени ОПЕК, окрім підсанкційного Ірану (1,28 млн барелів), не можуть значно збільшити виробництво. Переконати саудитів і еміратців збільшити виробництво непросто, адже дорога нафта краще наповнює бюджет, а збільшення виробництва до максимальних потужностей не відповідає інтересам, бо не залишає місця для маневру. Так, і КСА, і ОАЕ планують надалі збільшувати потужності видобутку (до 13 і 5 млн барелів відповідно), однак це потребує років та мільйонних інвестицій. Сьогодні ж вони можуть підвищити видобуток, і хоча, ймовірно, це не будуть максимальні потужності, та, як сказав американський президент, для впливу на вартість пального вистачить. Вирішальне слово тут належить КСА як найбільшому виробникові, що може вплинути на рішення ОПЕК+. КСА не хоче діяти в односторонньому порядку, щоб не розвалювати ОПЕК+, тому всі рішення планує приймати в рамках організації. Як запевнив американський президент, саудівці розуміють терміновість питання, і тому рішення очікується найближчими тижнями.

Впевненості додає те, що арабська сторона все ж таки отримала бажане в сегменті безпеки. Партнери США на Близькому Сході почули й зафіксували в заключному комюніке саміту чіткі заяви Байдена про стійке зобов’язання Сполучених Штатів забезпечувати безпеку і захист територій близькосхідних союзників, а також визнання центральної ролі регіону в поєднанні різних частин світу. Це, безперечно, додає впевненості арабському світові, стурбованому іранською ядерною програмою. Останніми роками Близький Схід думав, що США йдуть із регіону, однак цей візит засвідчив: американці залишаються активним гравцем. Араби хотіли, щоб американці визнали їх важливими партнерами і підтвердили гарантії безпеки, і вони це отримали.

Для нас важливо, що Байден провів добрі й зрозумілі для арабів паралелі в контексті безпеки. Він наголосив, що всі присутні мають бути зацікавлені зберегти світовий порядок, побудований на правилах. Неспровокована війна Росії проти сусідньої України — це не тільки про Китай, а й про дестабілізуючу діяльність Ірану. Тобто, дозволяючи росіянам діяти силою, Близький Схід може отримати своїх «визволителів» у вигляді іранців. Дуже зрозуміла картинка, особливо для аравійських монархій. Вона поки що не змінила ставлення арабського світу до російської агресії, однак задає правильне розуміння процесу. У тому ж заключному комюніке саміту учасники визначили події в Україні як «війну» і підтвердили необхідність поважати принципи міжнародного права, суверенітету країн, їхньої територіальної цілісності та неприпустимість використання сили чи погрози нею. Хоча відсутня згадка про Росію та її агресію як першопричину трагічних подій в Україні, проте це значно краще, ніж регулярне використання арабським світом терміну «українська криза».

Оптимізму стосовно нафти додає й те, що, крім безпекових потреб захисту від Ірану та проіранських угруповань, КСА отримало й інший істотний актив. З острова Тиран, який має стратегічне розташування в Червоному морі, після понад 40 років перебування буде виведено міжнародний контингент, до якого входять і американські військовослужбовці. Тепер острів буде відкритий для розвитку туризму та іншої економічної активності.

Для США важливо було також домогтися більшої інтеграції регіону Близького Сходу за рахунок нормалізації відносин із Ізраїлем. Більш інтегрований регіон має вищий рівень стабільності, безпеки та більшу цінність для глобальної торгівлі. За результатами візиту було домовлено про відкриття повітряного простору Саудівської Аравії для ізраїльських літаків. Це значне досягнення. Інтеграція навіть вийшла за рамки Близького Сходу. 14 липня 2022 р. лідери Індії, Ізраїлю, ОАЕ та США провели в онлайн-форматі перше засідання новоствореної групи «I2U2». За результатами погодили спільну реалізацію проєктів у галузі продовольчої безпеки та чистої енергетики. Регіон поки що не досяг стадії «близькосхідного НАТО», однак економічна інтеграція прогресує і створює відповідні передумови для тіснішої співпраці.

Гострим протиріччям між США та арабськими партнерами залишається питання прав людини. Араби бурхливо реагують на американські обвинувачення і прямо просять Білий дім «не читати лекцій», а Байден прямо каже, що не має права замовчувати такі речі як права людини та демократичні цінності. На щастя сторін, коронавірус змінив протокольні правила, сторони привіталися кулаками й сіли за стіл переговорів. Залишившись при своїх ціннісних переконаннях та звичаях, вони все ж таки відкрили нову сторінку у відносинах. Байден привіз на Близький Схід і проголосив очікувану доктрину. Вакууму в регіоні не буде, а це означає, що є всі можливості забезпечити безпеку, розвиток регіону, його ефективне функціонування як важливого елемента глобального енергетичного ринку і прибічника світового порядку, регульованого законом і правом, а не імперськими амбіціями та силою.             

© 1994–2022 «Дзеркало тижня. Україна».

 

 

 

Поділитися

Коментар