Кислиця в ООН: Безпека ЗАЕС має передбачати її повну демілітаризацію та деокупацію
Як передає власний кореспондент Укрінформу у Нью-Йорку, про це він заявив у вівторок на засіданні Ради безпеки ООН щодо ситуації на ЗАЕС.
Він нагадав, що Росія продовжує активно використовувати атомну станцію у воєнних цілях, розмістивши там близько 500 військовослужбовців і 50 одиниць важкого озброєння. Військова техніка, боєприпаси та вибухові речовини, за словами постпреда, розташовані в турбінних залах енергоблоків 1, 2 та 4.
За словами Кислиці, вони мають охоплювати такі елементи: по-перше, виведення військ і всього іншого російського персоналу, незаконно присутнього на станції; по-друге, гарантії безперебійного електропостачання ЗАЕС із території, підконтрольної уряду України; по-третє, гуманітарний коридор для забезпечення ротації управлінського, експлуатаційного та ремонтного персоналу ЗАЕС з метою підтримки станції в безпечному стані.
Україна вважає за необхідне включити ці елементи в нову резолюцію Ради керівників МАГАТЕ, «якщо такий документ буде запропоновано для ухвалення на її наступній сесії», додав він.
Постпред також нагадав, що радіаційна та ядерна безпека є першим пунктом Формули миру Президента України Володимира Зеленського.
У вівторок відбулося засідання Ради Безпеки ООН, скликане партнерами України – Францією та Еквадором, – на якому розгадалася ситуація на Запорізькій АЕС. Постпред РФ Василь Небензя заявив, що на станції нібито немає російського озброєння та військових. З жорсткою критикою Росії виступили, зокрема, США, Велика Британія, Франція, Албанія, Японія, Еквадор.
Як повідомляв Укрінформ, Гроссі запропонував такі принципи безпеки станції:
- жодних атак будь-якого роду з території станції чи проти неї;
- інфраструктура ЗАЕС не повинна використовуватися як сховище чи база для важкого озброєння;
- не можна піддавати ризику подачу електроенергії з електростанції за межі об'єкта, зовнішнє електропостачання має залишатися доступним і безпечним;
- усі структури, системи й компоненти, необхідні для безпечної експлуатації об’єкта, мають бути захищені від нападів чи диверсій;
- не слід вживати жодних дій, які б підривали ці принципи.
Літня сесія Ради керівників МАГАТЕ розпочнеться 5 червня.
© 2015-2023 Укрінформ.
Коментар