Please note, this is an approximate translation provided by Google Translate

ПРЕЗИДЕНТ І ЗНЕВАГА ДО ДЕРЖАВНИХ СИМВОЛІВ УКРАЇНИ

Українська
Юрій Ладний,
Керівник Головного управління Державного Протоколу і Церемоніалу Адміністрації Президента України у 2010-2014 рр., член Української асоціації зовнішньої політики, магістр міжнародних відносин і міжнародного права

Останнім часом простежується зневажливе ставлення до Державних символів України в резиденції президента. І це не казуси, які можуть траплятись у роботі будь-якої протокольної служби, це – грубі помилки, що можуть мати далекосяжні міжнародні наслідки.

Факт у тому, що в переговорній залі Адміністрації Президента України розміщено панно із зображенням незатвердженого проекту великого Державного Гербу України, а відтак – неіснуючого Державного символу (фото 1). Такого ще не було в історії незалежної України.

Джерело: офіційне інтернет-представництво президента України

Саме в цій переговорній залі президент проводить переговори з главами іноземних держав, урядів, парламентів, які відвідують Україну. Тут він зустрічається з громадськими діячами, проводить наради та інші заходи у своїй повсякденній офіційній діяльності.

Таким чином, зображення недійсного великого Державного Герба України перебуває в безпосередньому полі зору всіх високих іноземних гостей, які фотографуються разом з президентом України на фоні неіснуючого Державного символу.

Фото 2.

Президент Європейської Ради Д.Туск розміщується навпроти неіснуючого Державного символу України.

Джерело: офіційне інтернет-представництво президента України

Поруч із зображенням недійсного великого Державного герба України розміщено Державний Прапор України, а також Прапор Президента, або як його ще прийнято називати Штандарт, який є одним з офіційних символів президента України (фото 1).

Одразу хотів би розмежувати такі поняття як Державні символи України, які прописані в Конституції нашої держави, та офіційні символи Президента України, затверджені Указом  президента вiд 1999 року. До офіційних символів Президента України, окрім штандарту, відносяться ще Знак Президента України (колар), Гербова печатка та Президентська булава. У вітчизняній протокольній практиці склалася традиція, що ці президентські атрибути, за виключенням штандарту, використовуються лише під час офіційної церемонії приведення новообраного глави української держави до присяги (інавгурації). Решту часу вони знаходяться в робочому кабінеті глави української держави разом із оригіналом штандарту. Дублікати штандарту піднімаються на прапорній щоглі біля Адміністрації Президента на час знаходження там першої особи, встановлюються в ложі Президента в залі засідань Вер­ховної Ради України під час перебування там глави держави, у місцях проведення офіційних заходів за участю президента, під час його закордонних візитів.

В цій статті йтиметься саме про Державні символи України. Вони уособлюють новітню Українську Держа­ву, віддзеркалюють головні етапи її становлення, соборність українських земель. Державні символи – це надзвичайно важливий атрибут будь-якої суверенної і незалежної держави, які здебільшого мають етнічно-національне походження. Це візуальне чи звукове зображення, з яким ідентифікується та чи інша незалежна держава. Державні символи мають поважатися кожним громадянином нашої держави, а за неповагу або наругу над ними в багатьох країнах передбачена навіть кримінальна відповідальність.

Стаття 20 Конституції України чітко проголошує, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України та Державний Гімн України. У частині, що стосується Гербу, положення Конституції регламентують, що великий Державний Герб України встановлю­ється з урахуванням малого Державного Герба України як його головно­го елемента та герба Війська Запорізького. При цьому головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України). Постанова Верховної Ради України "Про Державний Герб України" 1992 р. затвердила тризуб як малий Дер­жавний Герб України і як головний елемент великого Державного Герба України.

Починаючи від 1996 р. було проведено декілька конкурсів на розробку кращого ескізу великого Державного Герба України. Зокрема, у 1997 р. спеціально створена Державна комісія схвалила проект, підготовлений авторським колективом у складі М.Дмитрієнко, О.Івахненка, В.Мітченка, Ю.Савчука, із зображенням на синьому щиті золотого знаку княжої держави Володимира Великого (малого Державного Герба України), над щитом - великокняжий вінець та синьо-золотий намет. З боків щита розміщено щитотримачів - золотого лева (елемент герба Галицько-Волинського князівства) та козака з мушкетом (елемент герба Війська Запорізького). Під щитом - стрічка, що поєднує національні кольори - синій та жовтий, золоті ко­лоски пшениці, з'єднані кетягом калини.

У 2001 р. Президент України Л.Кучма вніс до Верховної Ради проект закону "Про великий Державний Герб України", який так і залишився законопроектом. У 2007 р. було проведено повторний конкурс на кращий ескіз великого Державного Герба України, але він теж не приніс бажаних результатів. Наразі у Верховній Раді України знаходяться декілька законодавчих ініціатив стосовно державних символів України. Зокрема, 18 лютого 2016 р. було зареєстровано законопроект №4103 «Про державні символи України». Хоча станом на 4 жовтня 2016 р. він теж був відхилений.

При всій повазі до запропонованого майже 20 років тому надзвичайно глибокого бачення великого Державного Герба, це зображення поки залишається лише проектом. Наразі не існує офіційно затвердженого на законодавчому рівні великого Державного Герба України.

Відтак, глава держави не має права на використання будь-якого проекту чи ескізу в якості одного з Державних символів нашої Батьківщини. Не має права розміщувати його в офіційний резиденції, не має права проводити на його фоні як офіційні зустрічі з главами іноземних держав, так і робочі зустрічі чи будь-які інші заходи. Це щонайменше вносить непорозуміння і загалом принижує статус офіційно затверджених і впізнаваних у всьому світі чинних державних символів нашої країни. Це принижує гідність України.

На цьому історія з неповагою до Державних символів України в головному будинку нашої держави і за участю перших осіб не закінчується. Подібне ставлення простежується і по відношенню до малого Державного Герба України. Я бував в багатьох країнах з візитами в складі українських делегацій, але ніде не бачив такого, щоб один з основних державних атрибутів – Державний Герб – розміщували на спинках стільців або інших предметах меблі (фото 3). Це є неприпустимим.

Державний символ – це не елемент декору, не орнамент, щоб їм заповнювати пустоти для естетичної краси.

Фото 3.

Джерело: офіційне інтернет-представництво президента України

Окрім того, малим Державним Гербом України прикрашено ще й ламбрекени (Фото 4). Складається враження, що це було зроблено для симетрії з настінними світильниками. Важко сказати чим керувались перші особи в Адміністрації Президента України, але державні символи, м‘яко кажучи, недоречно поміщати на кріслах, гардинах чи використовувати їх в інтер‘єрі.

Фото 4.

Президент Держави Ізраїль Р.Рівлін знаходиться навпроти неіснуючого Державного символу України, оточений зображеннями малого

Державного Герба України.  Джерело: офіційне інтернет-представництво президента України

Більше того, таке зображення малого Державного Герба України є невірним. Відповідно до затвердженого вищезгаданою Постановою ВРУ 1992 р. кольорового та схематичного зображення малого Державного Герба України, тризуб не повинен знаходитися сам по собі, а має бути розміщений на щиті.

 

Вірне зображення малого

Державного Герба України

Невірне зображення малого

 Державного Герба України

Використання Знаку Княжої Держави Володимира Великого (тризуб) не на щиті є доволі поширеною помилкою при зображенні малого Державного Герба нашої країни, якої припускаються не лише пересічні громадяни України, але й офіційні установи та державні діячі вищої ланки, розміщуючи тризуб без щита, у тому числі на лацканах піджаків, візитних картках тощо.

Джерело: http://joinfo.ua/politic/905371_Petr-Poroshenko-uvelichivaet-otriv-prezidentskoy.html

Метою цієї статті є привернути увагу керівництва нашої держави і суспільства до необхідності поваги та гідного ставлення до чинних державних символів України.

          

 

 

Поділитися

Коментар