Вашій увазі пропонується проект, який має назву "БІЛА КНИГА МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ: АГРЕСІЯ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ" і який започатковується у переддень другої річниці початку  цієї агресії.

Цей проект реалізується під егідою створеної у 2015 році Громадської організації "Українська Асоціація зовнішньої політики" (УАЗП), яка об’єднує фахівців у галузі зовнішньої політики, міжнародних відносин, міжнародного права, міжнародних економічних відносин, міжнародної інформації, зокрема, з числа колишніх працівників дипломатичної служби України, а також інших громадян України та іноземних громадян для сприяння реалізації завдань державної політики у сфері зовнішніх зносин України, проведення незалежного фахового аналізу глобальних і регіональних проблем, а також вироблення збалансованих пропозицій щодо реагування на виклики і загрози сучасного світу.

Серед низки амбітних цілей, які ставить перед собою Асоціація, є використання інтелектуального ресурсу її членів для організації і проведення незалежних досліджень з широкого кола питань міжнародного життя, аналізу і прогнозування глобальних та регіональних зовнішньополітичних процесів, а також сприяння кращому розумінню всередині держави і за кордоном суті як сьогоднішньої, так і майбутньої політики України у сфері зовнішніх зносин. До цього слід додати ще й сприяння формуванню у громадянському суспільстві об’єктивного уявлення щодо місця і ролі нашої Батьківщини в сучасному світі, з’ясуванню дійсного рівня зацікавленості у ній з боку різних зарубіжних держав і, виходячи з цього, також і здійсненню реалістичної оцінки перспектив України.

Пропонований проект є реакцією УАЗП на дії Російської Федерації, яка у лютому 2014 р. своїми агресивними діями поставила під загрозу саме існування нашої держави, порушивши численні міжнародно-правові двосторонні і багатосторонні юридичні акти, що гарантували Україні її державний суверенітет, територіальну цілісність, непорушність кордонів та виключали у відносинах з нею використання сили або погрози силою.

Дійсно, для сьогоднішньої України навряд чи існує більш актуальна проблема у сфері міжнародної політики, ніж протистояння російській агресії. Як відомо, у Зверненні ВР України до ООН, Європарламенту, ПАРЄ, ПА НАТО, ПА ОБСЄ, ПА ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором від 27 січня 2015 року № 129-VIII, ВР України визнає РФ державою-агресором. Саме такої точки зору щодо дій РФ стосовно України дотримуються усі причетні до створення цього Ресурсу.

Однак здавалося б цілком зрозуміла у загальних рисах конфігурація ландшафту міжнародної політики, зокрема й дотичного до російської агресії, у процесі більш прискіпливого розгляду виявляється не такою вже й монолітною і складається з дивовижного переплетіння величезної кількості різноманітних складових – непомірних амбіцій, інтересів і планів, подій, вчинків і діянь, співчуття, байдужості і ненависті, правди, напівправди і відвертої брехні, принциповості, компромісності і зрадництва, благородства вищого ґатунку і цинізму нечуваної ницості й багато чого іншого. І усі ці елементи людської природи щоденно знаходять відображення у величезній кількості різноманітних спеціалізованих текстів, комунікативних фрагментів, які створюють семантичне поле дипломатичної діяльності  і формують химерну тканину міжнародних відносин.

Пропонована "БІЛА КНИГА" – це документальний електронний Ресурс, який по суті відповідає класичному уявленню про "White papers" як спеціалізований тип видання, присвячений неупередженому висвітленню конкретної проблеми шляхом фіксації у певній хронологічній послідовності наявних відкритих офіційних письмових документів та дотичних до них текстів інших типів. Визначальною рисою цього Ресурсу є те, що у ньому матеріали, отримані з електронних джерел, фіксуються також в електронній формі. Це дозволяє включати до Ресурсу фактично необмежену за обсягом інформацію, що було б важко зробити у поліграфічному виданні.

"БІЛА КНИГА" є збіркою сотень писемних електронно зафіксованих відкритих джерел – сучасних дипломатичних та інших нормативних і виконавчих документів і навіть окремих оповідних текстів з питань зовнішньої політики, які стосуються періоду російської агресії проти України. Водночас цей Ресурс не є дослідницьким проектом, а відтак його завданням не є аналіз, тлумачення чи критика викладених у документах тверджень, поглядів та думок.  Крім того, незважаючи на великі обсяги включених у Ресурс матеріалів, він не претендує на вичерпність, як не можуть претендувати на вичерпність наші уявлення про істину.

"БІЛА КНИГА" є динамічним проектом, який розпочинається 20 лютого 2014 року ‒ з дати початку тимчасової окупації Криму, яка визначена відповідним Законом України від 15 вересня 2015 року № 685-VII. (Після категоричних спростувань керівництвом РФ присутності російських військових на українській території зрештою і у Росії офіційно визнали цей факт, викарбувавши на нагороді МО РФ – медалі "За возвращение Крыма" (заснованій 21 березня 2014 р. Наказом Міністра оборони РФ № 160) – дату вторгнення 20 лютого 2014 року).

Проект планується завершити у момент вичерпання теми ‒ тобто у момент відновлення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями. Він, таким чином,  твориться фактично у реальному часі, що, на наш погляд, надає йому додаткової актуальності.

Що стосується ВИПУСКУ І-го "БІЛОЇ КНИГИ", то він охоплює період з 20 лютого до 31 березня 2014 року. У цілому цей період співпадає з початком окупації  і подальшою анексією Росією Криму і завершується засіданням Генеральної Асамблеї ООН 27 березня 2014 року, на якій була прийнята Резолюція "Територіальна цілісність України", що підтримала суверенітет, політичну незалежність, єдність і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Виходячи з цього, ВИПУСК І-й має додаткову назву "Крим". У майбутньому кожний новий випуск, який включатиме матеріали за кожний подальший місяць, матиме додаткову назву, що відображатиме найбільш знакову подію цього періоду.

Створення такого загальнодоступного документального Ресурсу покликане стати важливим внеском у фіксацію об'єктивної картини: а) спроб правлячої верхівки РФ забезпечити ідейне та дипломатичне обґрунтування та виправдання злочинної агресії проти України, б) дипломатичного протистояння України цим викликам та в) реакції на агресію РФ з боку міжнародної спільноти. Матеріали, включені  до Ресурсу, також слугують свідоцтвами порушення Росією численних норм міжнародного права і демонструють необхідність недопущення у майбутньому подібної практики у міжнародних відносинах і зміцнення підвалин миру та безпеки.

Зрештою, ці матеріали, зібрані у одному Ресурсі і відповідним чином систематизовані, слугуватимуть надійним інформаційним і дидактичним джерелом для фахівців з міжнародних відносин – дипломатів, студентів, аспірантів, викладачів, вчених, журналістів, політиків, а також нададуть можливість й іншим підготовленим громадянам самим безпосередньо заглибитися у документальний світ зовнішньої політики. 

Бажаєм плідного ознайомлення.

 

ВСТУПНИЙ РОЗДІЛ

Від укладача - Олега Семенця, Надзвичайного і Повноважного Посла, професора, д.ф.н

"Моніторинг агресії": вступне слово Сергія Пирожкова, віце-президента НАН України, академіка НАН України, Надзвичайного і Повноважного Посла

Характеристика матеріалів та композиція

Меню країн, міжнародних організацій, електронні адреси та абревіатури

 

ОСНОВНИЙ КОРПУС: хронологія

Період: 20 - 28 лютого 2014 року Період: 1 - 31 березня 2014 року

← лютий →

Пн

Вт

Ср

Чт

Пт

Сб

Нд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

21

22

23

24

25

26

27

28

 

 

2014 рік

 

← березень →

Пн

Вт

Ср

Чт

Пт

Сб

Нд

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

 

2014 рік

 

Додатковий файл: 20 лютого - 31 березня 2014 року

 

Автори проекту

"БІЛА КНИГА МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ: АГРЕСІЯ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ. ВИПУСК І, КРИМ"

складають щиру подяку:

Членам Науково-експертної Ради "Української Асоціації зовнішньої політики"

та її Голові С.І.Пирожкову ‒ Віце-Президенту Національної Академії Наук України, Академіку НАНУ, Професору, Надзвичайному і Повноважному Послу, Члену Ради Директорів УАЗП,

Рецензенту-консультанту проекту Я.С.Калакурі ‒ Академіку Академії вищої школи України, Доктору історичних наук, Професору, Члену Науково-експертної Ради УАЗП,

Адвокатському Об'єднанню "Адвокатська  Фірма "АКТІО" та її Директору В.Я.Ямпольському,

Міжнародній Інформаційній Агенції "VECTOR NEWS", Головному редактору С.Ф. Козлову та члену Редакційної Ради П.М.Шатковському,

А.В.Міхньову - експерту в  інформаційно-аналітичній  галузі,

а також усім особам і установам, які долучилися до створення цього електронного документального ресурсу.

 

Дата проведення: 
П'ятниця, Лютого 19, 2016 - 19 до Неділя, Лютого 19, 2017 - 19